| greenakaweed a întrebat:

Cine stie monologuri pentru teatru, dar NU din cele clasice precum caragiale sau shakespeare, ci din cele "anonime" sau "neconsacrate"?! mi-ar pinde bine niste ajutor... multumesc anticipathappy

1 răspuns:
| Leocerba a răspuns:

Ai putea cauta cartile lui Matei Vişniec. Ai acolo Mâncătorul de carne, din Omul cu oglinda, se afla in Omul pubelă sau teatru descompus.
Poti sa scoti texte de monolog si din Nikos Kazantzakis( Zorba Grecul) sau Oscar Wilde( Dorian Gray) sau Ernest Hemingway( Batranul si marea) sau John Fante( O sa vina primavara, Bandini). Adica, vreau sa spun ca un monolog bun nu-i musai sa fie dintr-o piesa de teatru, poate fi decupat si dintr-un roman.