| utilizator12 a întrebat:

Cit timp trebuie sa las lemnul la uscat pentru a face un arc?
Dau funda

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Cred c-ar fi mai bine sa-l faci dintr-un lemn neuscat, si se usuca dupa ce deja i-ai dat forma, altfel cand e deja uscat foarte bine nu-l mai poti arcui ca se rupe/plesneste/crapa.

| Danzell a răspuns:

Trebuie sa il faci dintr-un lemn neuscat
prea uscat si plezneste la arcuire, prea verde si se deformeaza la arcuire, neavand destula forta de revenire (am uitat cum se numeste dar e un termen din fizica)

deci trebuie sa fie undeva intre. trebuie sa faci prin incercare

| fuzzer a răspuns:

In medie de 20-30 de minute

| Maxim96 a răspuns:

Fa arc din lemn neuscat apoi lasa-l sa se usuce si va lua forma dorita!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Maxim 20 de minute ar trebui lasat.
Te pup!

| vare a răspuns:

2 zile