| madiilove a întrebat:

Credeti ca lb.romana are vreo legatuta cu matematica? Daca da de ce? si daca nu de ce nu?laughing Funditaa

Răspuns Câştigător
| Forev3rAlone a răspuns:

Da.
De ce?
La matematica mai folosim si litere [cele mai populare: x, a, b, c, n].
Iar la romana, uneori la niste poeti, mai trebuie sa invatam anii, copusi din cifre.
laughing)
Si sa nu uitam ca problemele de geometrie au enunt cu litere laughing)

2 răspunsuri:
| WhatDăFack a răspuns:

Eu da, pentru că folosim litere, ceea ce folosim şi la română. big grin

| TeamHellNo a răspuns:

Da are deoarece daca nu stim sa citim (ceea ce invatam la romana ) nu putem reolva probleme si exercitii la mate big grin