| petardjurkic a întrebat:

Cum a intrat vioara in viata lui George Enescu

3 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Primele noţiuni muzicale le primeşte de la tatăl său, la vârsta de 4 ani. Văzând preocuparea pentru arta sunetelor, părinţii îi dăruiesc viitorului muzician o mică vioară cu trei coarde. Supărat că nu este luat în serios şi că nu a primit o vioară adevărată, copilul aruncă jucăria în foc. Abia după ce primeşte vioara mult visată, începe să cânte după ureche, pe o singură coardă, cu un singur deget, melodii auzite în sat.

http://www.georgeenescu.ro/......e_pg_0.htm

| Moldovan_Giorgia_1975 a răspuns:

Tatal sau i-a daruit una de jucarie pe cand avea 5 ani. Refuzand-o, i-a spus tatalui sau ca vrea una adevarata, ceea ce s-a si intamplat, a primit una reala.