| CaLLeDO a întrebat:

Cum functioneaza ceasul cu apa? Sunt curios.

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Asa cum ti-a spus gabrielgypps primele ceasuri cu apa au fost clepsidrele; ele au fost inventate si folosite de popoarele antice(grecii pe la 300 i.Cr). La inceput au folosit apa, apoi nisipul, praf de coaje de ou sau praf de marmora.Principiul este acela de scurgere a apei/prafului din recipientul de deasupra in recipientul de dedesubt printr-un tub(gituitura) foarte ingust.

| gabrielgypps a răspuns:

E ca o clepsidra insa in loc de nisip se foloseste apa.
adica avem un vas cu apa, din care curge in altul. timpul de scurgere poate fi calibrat la minute, ore, zile. etc.
priceput?

| Aenoenienanonim a răspuns:

Alimentare cu apa sau cu orice alt lichid. funcitoneaza ca un ceas obisnuit... doar ca il umplii cu apa. e rotund. un fel de ceas de perete, dar e mai mic