| trabooc a întrebat:

De ce imbatranim, ce ne face sa imbatranim, si cum ne functioneaza ceasul biologic?

Răspuns Câştigător
| andrei_5514 a răspuns:

Din punct de vedere stiintific omul are capacitatea de a trai vesnic. De exemplu, la fiecare 7-10 ani se schimba celulele. Acest proces functioneaza corect pana la 30-40 de ani cand incepe sa incetineasca si sa devina defectuos. De ce se intampla asta? oamenii de stiinta nu au raspuns. Biblia spune ca din cauza pacatului mostenit de la Adam noi imbatranim si murim (Romani 5:12), si ca prin jertfa lui Isus, oamenii vor putea deveni din nou perfecti. Tot Biblia explica si modul in care Dumnezeu isi va indeplini scopul si ofera motivele pentru care ne putem pune incredere in ea. Cine e curios sa imi scrie personal.

8 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Fiecare îmbatranim nici unul nu întinereste, imbatranim pentru ca organele din corpul nostru si celelalte sisteme de functionare trec prin anumite schimbari.

| fabiola a răspuns:

De ce ne grabim imbatranirea? De ce ne auto-distrugem?

| juniper a răspuns:

Unii grabesc imbatranirea manacand nesanatos si nefacand sport, iar cei care aleg o alimentatie sanatoasa si mult sport, acestia pot trai mai mult, ca sa nu mai spunem sa mananci mult orez ca si chinezii, ei traiesc mult.

| Irina a răspuns:

Pentru ca organismul are si el o durata de viata si pe masura ce timpul trece se erodeaza tot mai mult. E adevarat ca ii mai dam si noi cate o mana de ajutor in procesul asta cu mancarea nesanatoasa, stresul si toti factorii poluanti din jur.

| sy46 a răspuns:

Imbatranesti datorita stilului de viata si a factorilor daunatori externi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite asa, tic-tac, tic-tac-tic-tac, tic-ahhhh.si hooopaaaa.saltul cel mareee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine a spus ca omul devine mereu n-a fost un imbecil.Ca sa fac o gluma ca raspuns iti voi spune"ca sa nu mostenim pamintul"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceea ce ne face sa imbatranim este degradarea ADN-ului. Acesta este programat sa se autodistruga incet in incet de-alungul vietii, mai ales dupa varsta de 30- 30 si ceva de ani. Daca ADN-ul nostru s-ar regenera la infinit, atunci am fi practic nemuritori si vesnic tineri.