| Digital112 a întrebat:

Cum imi dau seama daca o propozitie e P. s P. s (Dati si exemple va rog dau funda)

'

Răspuns Câştigător
| AllexxandraM a răspuns:

Pentru propozitiile de genul P. p trebuie ca propozitia sa fie prima intr-o fraza si sa fie formata doar din SB si Predicat iar restul sunt propozitii secundare.pentru a imparti propozitiile trebuie sa pui o bara inainte de cuvintele de legatura si ca sa te corectezi sa vezi daca ti-au iesit la sfarsit numeri predicatele exp:Vreau/sa stiu/ce speri/sa faci/cand vei creste/. sa, ce, sa, cand: sunt cuvinte de legatura si sunt intotdeauna inceputul unei p. s... sper sa te ajute

1 răspuns:
| Digital112 explică:

Vroiam sa zic p. p si p. s