| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot face o imagine sa nu fie dreptunghiulara, adica sa nu aiba colturi, cum ar fi itemele de pe minecraft si tinta de pe gta sa:mp, adica in locurile unde sa fie alb sa nu fie nimic, am gasit imagini asa pe net, si mereu cand incerc sa fac o tinta de samp si iteme de minecraft in paint, imi face locurile unde nu se afla nimic in alb, si dupa iese aiurea, stiu ca ar fi cu programe, dar nu vreau raspuns cum ar fi : "cu programe", anume ce program? Si inca o intrebare, se poate asa ceva in paint?

Răspuns Câştigător
| Yukidaruma a răspuns:

În Paint nu prea poți face asta din câte știu și chiar dacă poți, cred că ți-ar fi mult mai ușor cu un program ceva mai avansat precum Photoshop sau Paint Tool Sai. Aceste programe merg pe bază de layere (straturi). Pui backgroundul într-un strat separat, apoi lucrezi la desen cu alte straturi. La final, ca să nu ai backgroundul acela alb, pur și simplu ștergi stratul cu backgroundul și salvezi imaginea în format PNG.
Uite un tutorial pentru Paint Tool Sai:
https://www.youtube.com/watch?v=mhSPuVHlOSM