| TPUaLuatoRazna a întrebat:

Cum puteti comenta urmatorul citat:"a defini inseamna a limita" de oscar wilde? chiar mi-ar placea sa va citesc parerile si sa vad daca se aseamana in vreun fel cu a mea...

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

'' Eu nu strivesc corola de minuni a lumii '' iti spune ceva? A cunoaste inseamna a ucide iti spun si eu.

5 răspunsuri:
| Anecherry a răspuns:

Interesanta afirmatie. De multe ori cand definim un lucru ii punem o eticheta la obiect, astfel limitandu-i posibilitatile de a fi si altceva. De fapt nu se limiteaza nimic, decat in mintea noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca orice lucru poate fi definit, insa intr-o anumita masura.Niciodata n-ai de unde stii totul despre un anumit lucru, caci mereu apare ceva nouhappy

| crissx a răspuns:

Intr-adevar! Noi oamenii avem prostu obicei sa definim orice lucru marunt pretinzand astfel ca sti totul despre el! De exemplu, universul! Daca zici " Universul este un ansamblu. bla bla, deja ii limitezi marginile, deoarece, nu poti descrie un obiect sau un lucru pe care nu-l cunosti in intregime!

| andraspune a răspuns:

A defini implica o limita pentru ca exista ceva dincolo de limite si definitii.
simplu

| C-iol|loi a răspuns:

Daca aceasta afirmatie e adevarata, atunci ar fi ciudat sa definim definitita. Daca este falsa atunci precum s-a mai spus doar mintea noastra percepe definitia ca fiind o limita.Pentru mai multe poti sa ma contactezi. big grin