| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza epoca istorica a unui an?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

"Epoca istorica a unui an" nu se calculeaza. Un anumit an face parte dintr-o anumita epoca istorica, in functie de delimitarea epocii respective, delimitare general acceptata. De exemplu: anul 1 al erei noastre(ori anul 1 dupa Hristos) face parte din epoca antica, anul 1500 face parte din epoca medievala, anul 1930 face parte din epoca moderna si anul 2000 din epoca contemporana. Numai bine!

| anad a răspuns:

Http://inoe.inoe.ro/ianus/Radu%20Florescu.htm la mijlocul paginii gasesti perioadizarea (cu epoci) istorica dupa ani si evenimente istorice.

| DDDDDxxxxxx a răspuns:

Daca te referi la o epoca istorica normala aceasta nu se calculeaza.
O epoca normala se sfarseste atunci cand se intampla sau se descopera un lucru impresionant.
Cum ar fi din epoca preistorica am trecut in cea medievala pentru ca sa descoperit scrisul deci epoca noastra sa zicem ca se va termina cand...se va descoperi viata pe alte planete sa dau ca exemplu.
Funda?big grin