| anonim_4396 a întrebat:

Cum se scoate amidonul din cartofi?

Răspuns Câştigător
| otypa a răspuns:

Prin apa fierbinte si sare

4 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

-ii razi si apoi ii storci bine si obtii amidonul...
-pui cartofii taiati in apa rece 1 ora, inainte de fierbere sau prajire...si scoti o parte din amidon.

doiny
| doiny a răspuns:

Scoaterea amidonului este procesul de imersie a cartofilor în apă fierbinte. La început, la o temperatură înaltă, apoi, la o temperatură scăzută, pentru ceva mai mult timp. Procesul este repetat de mai multe ori în funcţie de sortimentul şi forma produsului. Procesul de scoatere a amidonului este diferit de fierberea standard, temperatura apei nedepăşind niciodată 100°C.

| beba a răspuns:

Ii lasi in apa peste noapte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca vrei sa ii prajesti de ex. ii poti lasa cateva ore in apa, dar ai grija ca apa sa ii acopere altfel se innegresc. Daca vrei sa faci piure sau vrei sa ii fierbi, schimba apa dupa un timp si lasa-i sa fiarba in continuare. Daca te intereseaza un proces mai complex urmeaza sfatul Doiny'tei happy