mira
| mira a întrebat:

Cunoasteti deosebirea dintre ziar si revista?

Răspuns Câştigător
| anotherchild a răspuns:

ZIAR, ziare, s. n. Publicație periodică, de obicei cotidiană, în care se tipăresc știri, informații politice, sociale, culturale etc. de actualitate; gazetă, jurnal.
REVÍSTĂ, reviste, s. f. 1. Publicație periodică ce cuprinde articole, studii, dări de seamă, note din domenii variate sau dintr-o anumită specialitate. 2. (În sintagme și expr.) Trecere în revistă = solemnitate constând în trecerea unui comandant sau a unei persoane oficiale de-a lungul frontului unei subunități sau unități militare, care dă onorul stând pe loc. A trece în revistă = a examina pe rând, a cerceta succesiv elementele unui ansamblu. 3. Reprezentație teatrală constând dintr-o succesiune variată de dansuri, cântece, scenete vesele cu subiecte din actualitate; spectacol de varietăți. – Din it. rivista. Cf. fr. revue.

17 răspunsuri:
mira
| mira explică:

Pun intrebarea fiindca am vazut ca unii jurnalisti chiar confunda cele doua tipuri de publicatii.

mira
| mira explică:

Raspund. Diferenta dintre ziar si revista nu tine nici de calitatea hartiei, nici de specificul informatiilor ci de periodicitate. Ziarul, dupa cum ii spune si numele apare zilnic, revista apare periodic, adica saptamanal, lunar timestrial. Apar multe reviste pe hartie modesta si in formatul a ceea ce ne-am obisnuit sa numim ziar, chiar "Romania literara"

| User a răspuns:

Ziare - Basescu. Reviste - femei dezbracate...

| piktor a răspuns:

Ziaru`i ziar, da revista nu`i chiar ziar

o revista se axeaza pe un anumit domeniu, pe cand un ziar prezinta probleme generale
sau
ziaru`i de hartie, da revista nu smug

| danco a răspuns:

Ai trait sub pamant, fetito? chiar nu ai vazut vreodata un ziar sau/si o revista? sa inteleg ca nu citesti nimic?

| allleeeee a răspuns:

De obicei ziarele ofera stiri, barfe iar revistele sunt de obicei pe o tema, adica: pentru. fete, mamici etc.
Plus ca ziarele sunt facute din hartie reciclata si sunt mai mari.

| SupraDozaDeVise a răspuns:

Pai.cred ca.
In ziare sunt mai multe probleme, stiri etc.
SI in reviste sunt barfe despre vedete.pareri,. etc.(pentru fete)
In plus, ziarele citesc oamenii mai adulti in general, iar revistele, noi, adolescentii.

| Ganduri albe a răspuns:

Da revista este intr-un format mai mic si are foi de o calitate mai mare in timp ce ziarul nu este prin in capse... Funda?

| Byclick a răspuns:

Ziaru-i pentru. barbati iar revista pentru. femei

| Sanzii123 a răspuns:

Ziarul apare in fiecare zi, iar revsta o data la o saptamana ( revista saptamanala), o data la doua saptamani ( revista bilunara) sau o data pe luna ( revista lunara). big grin

| PedoBarbie a răspuns:

Bineînţeles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred:ziarul iti arata informati si stirii scrise negru pe alb iar revista (majoritatea) fac gura rea la vedete sau staruri internationale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred:ziarul iti arata informati si stirii scrise negru pe alb iar revistele (majoritatea) fac gura rea la vedete sau staruri internationale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu, te implor, explica-ne!
Alta intrebare, mai tembela, n-ai gasit?

| Necunoscută a răspuns:

Păi din câte ştiu eu, în ziar se dau news despre oraş, ţară, zonă, etc.
Pe când în reviste sunt de obicei despre celebrităţi, chestii mondene

Am dreptate?happy

Şi multe ziare am văzut alb-negrurolling on the floor şi revistele colorbig grin

laughing)

| andreutz99 a răspuns:

Pai ziaru Te informeaza cu stiri crime Revistele cu gastronomia sfaturi...

| Meticulosul a răspuns:

Ziarul e jurnal (zilnic) revista e săptamânală bilunară şi lunară.
De obicei revistele au o grafică si un design aparte faţă de ziare.
Ce să mai spun: Din puct de vedere constructiv ziarul este in foi volante pe când revista are filele legate.