| alma a întrebat:

Cunoscutul tablou de Leonardo da Vinci "Gioconda"este pintat pe panza?

Răspuns Câştigător
| cristi27 a răspuns:

Acum am intrat pe site-ul unei case de licitatii(strewsbury)si acolo scrie ca gioconda e pictata pe panza

8 răspunsuri:
| Bloo2 a răspuns:

Nu e pe panza. daca v-ati documenta un pic ...Este vorba de o pictură în ulei pe lemn de plop cu dimensiunea de 77 x 53 cm - WIKIPEDIA.

| alma explică:

Buna bloo 2, asa stiam si eu, dar nu eram sigura, in urma raspunsurilor am crezut ca este pe panza daca toate raspunsurile au fost la fel, nu stiu nici ce sa cred acum. O zi buna si multimesc pentru raspuns.

| JackieSue a răspuns:

da

| florar a răspuns:

Da. da de ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Au fost 2 tablouri cu Gioconda pictate de Leonardo da Vinci! unul pe panza si unul pe hirtie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pictura pe pinza si pe peretii unor biserici, catedrale, capele, erau la inaltime pe vremea acea. Deci se poate spune ca renumita pictura, a carui suris enigmatic sau chinuit savantii secolului nostru sa-l descifreze, era efectuata pe pinza.

| micurutza2005 a răspuns:

Nu ma pricep la astea dar cred ca da e pe panza

Răspuns utilizator avertizat