| AleBale a întrebat:

Daca te-ai putea transforma pentru o perioada intr-un personaj literar, pe cine ai alege si de ce?

7 răspunsuri:
| InnocentSmile a răspuns:

Mie mi-ar place sa fiu bella din twilight[amurg]. deoarece imi place felul cum se confrunta cu atatea pericole in lumea lui edward, in lumea vampirilor, cu atata curaj si incredere in puterile eihappy
frumoasa intrebarehappy

| Flori a răspuns:

L-as alege pe Ion, din romanul "Ion", al lui L.Rebreanu.Pentru nesabuinta de care a dat dovada,pentru curajul de a se axa pe zicala "scopul scuze mijloacele",pentru indiferenta lui, pentru ca, desi avea aproape totul-nu a putut renunta la iubirea Floricai.

| gaby20 a răspuns:

Eu as alege sa fiu personajul principal din "povestea" "Zugravul de subtire" sau tot personajul principal din "Visul comorii" din cartea "Livada cu aripi" de Nicolae Lupu(una din cartile mele preferate), nu pentru ca ma identific cu acel personaj ci pentru ca ma identific cu intreaga poveste din care face parte si sentimentele transmise de aceasta.

| gaby20 a răspuns:

.as vrea sa fac parte din acele povesti:X...sa traiesc lucrurile povestite acolohappy

| Ramona3766 a răspuns:

Imi place intrebarea ta. Primul personaj la care m-am gandit a fost Doamna T. din Patul lui Procust deoarece mi se pare fascinanta umbra misterioasa in care e invaluita, dar o sa spun totusi "pas" deoarece iubirea ei nu a fost implinita. Cred ca pana la urma o s-o aleg pe Maitreyi pentru ca in perioada in care citeam romanul respectiv l-am cunoscut pe iubitul meu si ma regaseam in unele fragmente. Indraznesc sa spun ca natura ei copilaroasa si profunda in acelasi timp imi seamana. E cucerita greu, iubeste profund, se daruieste total, face sacrificii pentru iubirea ei. Deci m-as transforma pentru o perioada in Maitreyi, perioada in care se iubea nesingherita cu Allan.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce intrebare faina
si e asa greu sa ma decid
totusi as zice: felix( cred ca is un pic ca el,seman) din enigma otiliei sau jean valjean( mi-ar placea sa pot sa am taria lui de caracter si demnitatea, dreptatea lui, sufletul lui francez), poate chiar harry potter( cine n-ar vrea sa traiasca intr-adevar intr-o lume magica?)

| SelinaKyle a răspuns:

Pi eu am 2 variante preferate :
1. Cu Catwoman din comicbook
2. Cu Nina din cartea Nina fetita celei de a sasea luni