| butterfly_4694 a întrebat:

DAU FUNDA! Am o mare problema.La sfarsitul lunii noiembrie voi participa la un concurs de muzica clasica.Am mai participat la concursuri de astea dar mereu ma înecam (nu mai aveam aer poate ati patit o si voi)cum sa fac sa nu mai am emotiii si sa reusesc sa tin aerul mai mult timp in plamani? Ce mia ti recomanda, vocalize? Pentru cei care s au confruntat cu asta cat mai multe sfaturi sunt foarte binvenite!

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Cele mai bune sfaturi le poti obtine de la profesoara de muzica.

| Bianca_7928 a răspuns:

Am patit-o si eu si crede-ma nu e prea placut.(sti asta deja banuiesc)eu am incercat sa ma gandesc la cat de bine ma voi simti dupa, in schimb inima mai avea putin si imi iesea clar din piept...insa eu sunt solista unui cor si mi-am dat seama ca toti se bazeaza pe bine si asa mi-am depasit emotiile.

| Catelynn a răspuns:

1.trebuie sa canti zilnic!
2.relaxeaza'te, inainte de auditii, bea apa si gandeste'te ca totul o sa fie bine
3.ai incredere in fortele proprii
4.ca sa nu ragusesti, bea apa
5. daca ramai fara suflu, fa axercitii de respiratie(respira adanc si expira treptat, repeta exercitiul de cateva ori)
6.nu manca citrice inainte sa canti! aciditatea lor nu iti face bine!
7. sper ca te'am ajutathappy

| zanika a răspuns:

Gandeste