| Armand2003 a întrebat:

DAU FUNDA! As vrea sa intreb pe cineva cine stie cum se cante la trompeta, pentru ca eu sunt la Liceul de Arta si cant la trompeta, dar mi-ar trebui aparat dentar. Oare pot sa cant la trompeta cu aparat dentar? Nu ar deranja aparatul dentar cand pun mustiucul la gura?

2 răspunsuri:
| anonimulmut a răspuns:

Este nevoi de apărat dentar! Dar am un coleg, îl cheamă Eugen și acesta a avut nevoie de apărat dentar fincă dinții lui erau predisp predispuși la carii! Acesta a luat o pauză de aprox.3-4 luni și și-a pus apărat dentar în acea perioadă! nu nu poți canta la trompetă dacă ai apărat dentar! Dacă cânți cu aparatul s-ar putea să riști să rămâi cu buzele umflate sau chiar să fac o infecție urâtă! Colegul meu a stat cu apăratul 4 luni și încă mai avea nevoie! Dar depinde de fiecare, nu? Sper că ți-am putut fi de ajutor!

| Anonimboy18 a răspuns:

Sincer nu port aparat dentar si nici nu cant la trompeta dar din cunostintele mele nu ar trebui sa afecteze cu nimic probabil te ar deranja putin la inceput dar te ai obisnuii asta daca e aparat fix pe care il porti 24/24 daca nu il poti da jos cand canti la trompete plus ca esti si incepator si nu canti cine stie cat sa zocem 2 ore pe zi. Succes