| nimic`pentru`nimeni a întrebat:

De ce ati alege sa vizitati Castelul Bran?

Răspuns Câştigător
| moodyblues a răspuns:

Pentru ca are o atmosfera demna, nobila si batuta de vremuri, ca este inconjurat de o regiune curata, muntoasa si ma face sa accept pe de-o parte faptul ca sunt roman.

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Doar pentru a-mi confirma mie insami ca nu e decat un obisnuit castel medieval care a avut sansa sau nesansa de a fi legat de o legenda, in fond inexistenta.Sansa pentru ca a devenit un obiectiv turistic aducator de beneficii pentru turismul romanesc, nesansa fiindca n-a fost, in realitate, niciodata sediul fioroaselor povesti pretinse a se fi petrecut intre zidurile sale. Dar curiozitatea omeneasca si inclinatia spre straniu si paranormal sunt speculate de oameni abili care atrag, de secole calatori prin hanuri bantuite din multe colturi ale lumii.In domeniul acesta, iata ca am intrat si noi in randul lumii.Si,ciudat pentru un popor crestinat de insusi un Apostol al lui Iisus, cu ajutorul lui dracula. Din toata povestea asta tragi-comica ma napadeste o mare compasiune pentru un domnitor care n-a fost nici pe departe atat de diabolic! Ma-ntreb ce nume i s-ar mai putea da lui Hitler sau Pol Pot.

| DiDi a răspuns:

Multi dintre straini stiu Romania pentru doua motive:
1.Castelul Bran;
2.Mamaliga.

Castelul Bran e unul dintre cele mai vizitate castele din toata tara, pentru imaginea sa infricosatoare, pentru legendele care exista legat de acesta si legat de Dracula, pentru misterele pe care le detine si multe altele.happy

| Elena1234456 a răspuns:

Pentru ca ma atrage mitul lui Dracula love struck.

| alexutzu00791 a răspuns:

Sa mi scriu numele in Caietul mistic mortual

| Ea a răspuns:

De obicei ma trec fiorii cand imi inchipui ca in vremuri de mult apuse, in locul in care stau, statea un alt om, care nu mai este. As vizita Castelul Bran de dragul acelui sentiment. La urma urmei, Vlad Tepes a fost un domn al tarii noastre... day dreaming

| laura_9178 a răspuns:

Pentru ca nu am fost niciodata si lumea care l-a vizitat au o impresie foarte buna despre el :-) iar eu din fire cum sunt curioasa m-as duce;)) dar inainte as cauta niste poze pe google cu el:http://images.google.ro/......tp?/images

| Zăppă a răspuns:

1.Pt ca vezi lucruri uimitoare(am fost la Bran)
2.Pt ca langa el e castelul groazei:X...care este cel mai inspaimantator castel
3.Pt ca acolo a locuit Dracula
4.Am toate motivele din lume
5.Mergi si tu acolo!winking

| wert a răspuns:

Nu l-as vizita, nu in viata asta.