| Myuu a întrebat:

De ce este numit Fluviul Huanghe si ca fluviul galben? Dar fluviul Iangtze ca si fluviul albastru?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Avandu-si izvoarele in podisul tibetan, primul traverseaza desertul Gobi si apele sale transporta multe sedimente, mai ales argila de culoare galbena, loess, capatand, astfel aceeasi culoare.
Fluviul Albastru izoraste din muntii Kunlun, este navigabil pe o buna parte a zonei sale inferioare si este supranumit astfel intrucat apele sale sunt mai inchise la culoare si mai limpezi. Cel putin asa imi amintesc eu ca se explica culoarea specifica pentru aceste mari fluvii chinezesti.Numai bine.