| Smileee607 a întrebat:

De ce poarta baile herculane numele de herculane, adica ce treaba are cu hercule, de ce e statuia aia acolo.
cel mai explicit raspuns primeste funda

2 răspunsuri:
| crystynel23 a răspuns:

Deoarece romanii au stapanit acel loc astfel si stapanind si grecia, au luat un pic din religia lor asa ca hercule a fost un zeu pentru ei iar cand a cucerit acel loc, i-a pus numele hercule + baile din acele locuri =adica baile herculane cam la fel e si cu alexandria sau cluj napoca (nu neaparat zei )... funda?

| yulia_4943 a răspuns:

Pai zeul hercule in mitologia romana reprezenta patronul izvoarelor termale simbol al puterii şi al echilibrului între forţa fizică şi cea spirituală. statiunea datea din anul 102 d hr, romanii au ridicat aici mai multe statui printre care si cea alui Hercules,