| alexys4u a întrebat:

De cine este construit Palatul de la Versailles?

Răspuns Câştigător
| a1doru a răspuns:

De Ludovic al XIV, pe locul cabanei de vanatoare a lui Ludovic al XIIIa.constructia palatului a inceput in 1661.

1 răspuns:
| MrAngelus a răspuns:

In 1624, Ludovic al XIII-lea a ridicat un mic pavilion de vanatoare, care a fost inlocuit in 1631 de un mic castel, construit de Philibert Leroy. Astazi il regasim in cladirea care inconjura actuala curte de marmura.

Le Notre s-a ocupat de gradini, Le Brun de programul iconografic, Le Vau, apoi Harduin-Mansart de arhitectura, cu totii incercand din rasputeri sa transforme pavilionul de vanatoare intr-un palat celebru in lumea intreaga.

Sursa: http://istoria-artei.blogspot.com/2009/09/istoria-palatului-versailles.html