| ellenutzza a întrebat:

De unde credeti ca izvoraste invidia?

Răspuns Câştigător
Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Sunt de acord cu mayasul: vine din frica, frica de a nu-l egala pe celalalt, de a nu reusi sa il intregi. Am vazut scris aici ca vine din cauza lipsurilor. Insa sunt oameni care au absolut orice si invidiaza oameni saraci pentru ca au charisma, ori familie fericita etc.
Am vazut scris aici ca este o dovada de caracter urat. Eu nu judec atat de aspru. Cred ca invidia este expresia unei nevoi neimplinite. In momentul in care nevoia iti este implinita nu mai urasti, nu mai invidiezi, nu mai barfesti etc.

18 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Din rautate.

| Bishop a răspuns:

Din suflet laughing

| Victoria a răspuns:

Din dorinta de a egala persoana pe care o invidiezi. Dintr-un fel de admiratie bolnava, rautacioasa.

| anna01 a răspuns:

Din neputinta de a te considera independent de celelalte persoane, din complexul de inferioritate pe care-l resimti pe diferite planuri.

| Tarzan (reloaded) a răspuns:

Cat ma poti plati sa-ti dau mintea mea o zi? Frustrarea! Asta e cauza. Daca ai avea mai mult de un neuron lesinat, ti-ai da seama ca ai putea sa faci mult mai multe decat cel pe care esti invidios.

| sfo a răspuns:

Din "admiraţie, egoism, trufie"... unii oameni admiră şi îşi doresc anumite calităţi şi realizări pe care le deţin ceilalţi iar alţii sunt egoişti pe cei care au relizat cea ce ei nu şi-au propus.
"Invidia este umbra credincioasă a admiraţiei."J. P. Jakobsen

| ☼loli☼ a răspuns:

Din lipsuri. Lipsa de bani, de dragoste, de popularitate etc. Daca ai lipsa de ceva, si vezi pe altu ca are, esti invidios, ca doar vrei si tu.

| Sოﺁℓε a răspuns:

De la suflet cand vezi ak o persoana are ceva mai multe haine note bune este bogat ae ce papa depinde eu nu sunt pre invidioasa sunt cateodata in privinta notelor a nah trece... repede...

| Alphawolf a răspuns:

Din educatie, alintare si frustrare. Sunt persoane care nu pot accepta ca altul de obicei prieten sau cunoscut sa aiba lucruri, dragoste, etc. pe care el nu le are, deoarece in mintea lor apare o pozitie de inferioritate fata de cel ce are, pe care nu o poate si nici nu vrea sa o accepte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, invidia izvoraste din lipsa de... chestie pe care o invidiezi la alta persoana. din frustrare. dintr-un orgoliu, de a nu fi cineva mai bun ca tine din cine stie ce punct de vedere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invidia este dovada unui caracter urat. Invidia inabusa credinta, distruge armonia, dreptatea si, genereaza toate relele. Invidiosul este un frustrat care sufera de doua ori: o data pentru binele care i se intampla altuia si a doua oara pentru raul care i se intampla lui. Celebrul Bion din Borestene cand intalnea un invidios cu fata trista ii zicea: "Una din doua s-a intamplat, dar nu stiu care dintre ele: ori tie ti s-a intamplat un rau, ori altuia i s-a intamplat un bine".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In lumea asta exista doar doua sentimente de baza. Atat : frica si iubirea. Restul sunt ramificatii.

fear leads to anger anger leads to hate hate leads to suffering

love leads to joy oneness and utopia

invidia porneste din frica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zbeng cum ma faci sa ingenunchez in fata intelepciunii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In lumea asta exista doar doua sentimente de baza. Atat : frica si iubirea. Restul sunt ramificatii

fear leads to anger anger leads to hate hate leads to suffering

love leads to joy oneness and utopia

invidia porneste din frica.

| CatalinMG a răspuns:

Asa cum zice si Lora, din frustrare

| 61n4 a răspuns:

Pf... din mai multe. unii pur si simplu asa sunt, altii din nevoi. care probabil n-au avut prea multe..., altii care nu stiu sa pretuiasca ceea ce au, nu se multumesc niciodata si sunt mai preocupati de viata altora decat de a lor. insa intr-un moment isi dau singuri seama ca nu ajuns nicaieri si nu dac 2 bani.

| cucurigu a răspuns:

Din muntii Padurea Neagra.

| khgfjv a răspuns:

De obicei oamenii nu se bucura atat de ceea ce au, cat se amarasc cu gandul la ceea ce nu au.