| DenisaMihaela_1287 a întrebat:

De unde izvoreste Dunarea?

Răspuns Câştigător
| NuConteazaShinee a răspuns:

Izvorăște din munții Pădurea Neagră (Germania) sub forma a două râuri numite Brigach și Breg, ce izvorăsc de sub vârful Kandel (1241m) și se unesc în orașul Donaueschingen (altitudine: 678 m) în curtea castelului Fürstenberg. Numele german al fluviului este Donau, pronunțat /'do.nau/. Dunărea curge către sud-est pe o distanță de aproximativ 2.860 km, până la Marea Neagră. La vărsarea fluviului în Marea Neagră s-a format Delta Dunării.

9 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Izvorăşte din munţii Pădurea Neagră (Germania)

| Girldxx a răspuns:

Muntii Padurea Neagra-Germania 2879km

| Mihaela a răspuns:

Hei.
Din muntii Padurea Neagra!
Numai bine!

| ZeePinkStar a răspuns:

Buna:] din Muntii Padurea Neagra din Germania.

| FloriiDirectioner a răspuns:

Munti padure neagra, Germania.Ar trebui sa stiihappySi varsa in Marea Neagra

| RoXyRaLu a răspuns:

Dunarea izvoraste din muntii Padurea Neagra, in Germania.

| sebastian1999 a răspuns:

Din muntii ''padurea neagra'' din Germania; funda

| tusha a răspuns:

Din fundul gradinii de la mine de la tara.doar nu vroiam sa dezvaluiesc secretul asta dar nu ma pot abtine.asta e...am zis-o! acum stiu toti

| DarkRainbow a răspuns:

Muntii padurea neagra