| chiarnustiucenumeasputeasapunayy a întrebat:

Cum s-a format dunarea?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dunarea s-a format ca orice alt rau si parau: apa a curs la vale, unde si-a gasit loc.
Fluviile, cum este si Dunarea aduna apa de la raurile diacente care, la randul lor, adun apa din parauri.
Intreg ansamblul se numeste bazinul (zona) de colectare (ale apelor) tuturor izvoarelor, precipitatiilor (ploi, zapezi topite etc).

Apa adunata curge spre mare, unde se evapora mai tare si formeaza norii din care va ploua /ninge din nou.
Acesta este recircularea naturala al apei in natura.

| Andreea87978787 a răspuns:

Buna! La randul meu "m-am documentat" de pe alt site ca sa-ti dau un raspuns explicativ. Ca daca as fi zis din cuvintele mele iese o mare incalceala. laughing Deci, Delta Dunării s-a format în două perioade: predeltaică și deltaică. Perioada predeltaică corespunde perioadei glaciare, caracterizându-se prin depozitele de loess găsite în grindele de la nivelul insulei Letea și Caraorman, cât și la nivelul brațelor fluviului, Etapa deltaică, de formare a deltei, presupune mai multe etape. Daca doresti ceva mai detaliat iti voi lasa un link din care poti citi: https://destepti.ro/......timpului-2