| poechce a întrebat:

Pictez. Trebuie sa obtin mov prin combinarea culorilor. Am combinat rosu cu albastru dar mi-a iesit maro. Dupa care am mai pus un pic albastru si mi-a iest gri.
Va rog ajutati-ma, nu stiu in ce cantitati sa pun sa-mi iasa mov.
Ideea e ca nici nu am culoarea mov, trebuie sa o obtin.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Daca ti-a iesit maro, inseamna ca fie rosul, fie albastrul, fie amandoua, nu au o saturatie buna sau sunt murdare. Combinatia pentru mov(violet) e fifty-fifty: jumatate rosu, jumatate albastru. Asigura-te ca pensulele si apa sunt curate, si, in cazul in care folosesti acuarela, ca pigmentii sunt curati (spala-i putin sub robinet). La fel, daca folosesti o paleta, curat-o si pe aceea. Daca nici dupa ce faci asta nu obtii violet, atunci trebuie sa iti cumperi alte culori. Incearca niste acuarele Pelikan, sunt foarte bune.

62 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Rosu + albastru = mov.

kratos
| kratos a răspuns:

Http://ilovehandmade.ro/2009/09/14/cum-se-amesteca-culorile-fimo/. Probabil nu ai culori de calitate.

| vilmaristul a răspuns:

Pai daca folosesti nuante prea inchise, normal!
pune intai rosu mai deschis, si adauga punctual albastru inchis
succes!

| eeeeeeeeee a răspuns:

Teoretic, mov se obtine din rosu si albastru, dar nu stiu ce fel de rosu ai tu ca sa iti iasa maro impreuna cu alastru.

| danut a răspuns:

Culorile au multe "variante", ex. rosu englezesc, permanent, etc. Si albastru are foarte multe variante, amestecurile diferite apar in functie de ce fel de culoare ai folosit in amestecuri. Violetul se poate regasi ca atare printre culori. Culori ca alb, galben, albastru, verde, rosu, ocru, au foarte multe nuante (variante). Pentru mai multe informatii viziteaza un magazin cu obiecte pentru pictura. Succes!

| kiddo a răspuns:

Cu acuarele rosu+albastru iese sigur mov. Daca e mai mult albastru, iti iese un mov mai inchis, daca pui mai mult rosu iti iese un lila.

La culori gen goasa, tempera, acrilice, combinatiile sunt un pic mai altfel. depinde de nuanta pe care vrei sa o scoti, mai pui cate un pic de ceva: alb, albastru, portocaliu, etc.

Daca lucrezi in ulei, rosu si albastru dau o nuanta intr-adevar mai inchisa(depinde si ce culori folosesti). Incearca sa amesteci albastrul si rosul intr-o "balticica" de alb si vezi daca-ti iese o nuanta care sa semene cu ce vrei, pe urma mai adauga dupa gust cantitatea necesara de albastru sau rosu. ASta doar la ulei.

Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai daca acoarelele sunt murdare, iti iese o alta culoare decat cea dorita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu cu albastru.trebuie sa iasa. daca nu ceva e in neregula ori cu culorile ori nu stii sa le dozezi cum trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza ca probabil ai folosit nuante cu tonuri de galben. Ori rosul a fost usor spre portocaliu, ori albastrul spre verde (ori amandoua).
Din cauza asta ai obtinut ceea ce se cheama "griuri colorate". Griul neutru se obtine prin amestecul celor 3 culori de baza in cantitati egale, folosind alte proportii obtii griuri colorate (maro-uri).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu cu albastru se amesteca ca sa iasa mov dar cine stie ce rosu sau albastru ai folit tu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie s-o obtii din albastru si rosu cum ai pus crede-ma sau poate culorile tale sunt diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amesteca rosu cu alb si albastru cu alb.astfel obtii roz si bleu.acum amesteca culorile obtinute si vei obtine mov.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te arunci de pe bloc si iese rosu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce culori trebuie sa amestec ca sa imi iasa alb?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum obtin culoarea pilii? din ce amestec de culori? va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune rosu si albastru in aceleasi cantitati penala tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu si negru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albastru + rosu + alb = mov deschis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rosu+albastru+putin alb=mov deschis

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sa obtim mov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai acuarelele murdare o sa-ti iasa o alta culoarelaughinglaughing:

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E valabila combinatia si la vopsele pentru zugravit interior?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rosu cu albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fac sa-mi iasa culoare mov la oulele de pasti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa pui roz si galben?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am inteles ca iese mov si din rosu cu maro chiar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In caz ca nu'ti iese nici dupa cum spune HepHap. icnerca sa adaugi mai mult rosu in albastru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roz+albastru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa obtii mov trebuie sa amesteci rosu si albastru.