| anypitufina a întrebat:

Dupa ce termini de scris o carte ca sa o publici ce pasi trebuie sa urmezi? happy

2 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Salut. Iti scrie un scriitor.
Pasii nu sunt tocmai simpli. In primul rand, trebuie sa contactezi o editura dispusa sa-ti tipareasca cartea (desigur tu vei suporta costurile pentru ca fiind inca amatoare in Ro cel putin nu cred ca va indrazni nimeni sa iti plateasca costurile decat daca au in fata o capodopera). Apoi cartea trece prin mana unui corector si a unui editor care o corecteaza (mereu raman greseli oricat corectezi tu). Tu va trebui apoi sa mergi la editura pentru a stabili detaliile: daca vrei cartea in librarii sau nu, coperta (daca ai pe cineva care sa ti-o faca, daca nu ti-o vor face cei de la editura), tirajul propriu zis, prefata, postfata, etc. Odata terminata aceasta ''sarada'', poti fi convinsa ca in maxim 1 saptamana ai cartile toate in mana. De acolo tine de tine, cand cum si unde vrei sa faci lansarea si asa mai departe. Acum, daca tu consideri intr-adevar ca ce ai scris e o carte senzationala, de nivel itnernational, iti sugerez sa NU o publici aici ci sa cautie dituri de afara (Anglia daca poti!). Desigur ca in acest caz va trebui sa dai manuscrisul unui traducator autorizat pentru traducere. Succes!

| Ramonaaaa a răspuns:

Poate te poate ajuta acest forum :
http://www.cafeneaua.com/......-romania/1