| DenDi a întrebat:

Exista ghetari in muntii Carpati? Argumentati.

Răspuns Câştigător
| SEAL a răspuns:

Nu pentru ca in zona temperata unde se afla Romania ghetarii se formeaza la altitudini mai mari de 3000 m si cum la noi nu sunt altitudini peste 3000 de m cea mai mare fiind de 2544 m este imposibil
PS :am fost pe locul 15 la olimpiada de geografie clasa a 8-a medalie de argint

10 răspunsuri:
| GaBBiii a răspuns:

Da.Carpaţii, care doar în rare locuri ating o altitudine de peste 2500 m, prezintă puţine vârfuri stâncoase, zone înzăpezite extinse, gheţari întinşi, cascade înalte, sau lacuri întinse care sunt comune în Alpi.

| anuk a răspuns:

Exista ghetari (relief glaciar) doar in carpatii meridionali deoarece in ultima etapa a dezvoltarii lor au fost inaltati in bloc cu 1 km (deci altitudini peste 2000 m) si in perioada glaciatiunii alpine au fost acoperiti cu ghetari care au format circuri si vai glaciare

| AryanBridge a răspuns:

Nu pentru ca in tara la noi este o clima mai calda respectiv clma temperata

| miky014 a răspuns:

Nu exista ghetari in Mtii Carpati, deoarece temperaturile trec de pragul 0 grade +, si cum noi stim, gheata se topeste la 0+ happy. Nu e tot timpul temperatura favorabila pentru ghetari.

| DjTeolik a răspuns:

In M-tii Carpati nu exista ghetari deoarece nu au inaltimi foarte mari (de peste 3000m altitudine)cel mai inalt varf fiind in M-tii Tetra din Slovacia numit Vârful Gerlachovský(se citeste Gherlacovsca), cu o altitudine de 2655 m

| CapitanuSemafor a răspuns:

Era glaciara, Au existat -> s-au topit ->lacuri glaciare ->geografie clasa a 4-a happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezinta relief glaciar, in muntii din Carpatii Meridionali cu altitudini peste 2500 de metri dar si in Carpatii Orientali in Muntii Rodnei, care reprezinta cea mai mare altitudine din Orientali, 2303 metri, care se apropie oarecum de 2500 de metri, dand nastere unor mici forme de relief glaciar.

P. S.:Nu am dat copy/paste, eu asa am invatat la scoala, bine, exprimarea domnului profesor fiind mult mai elocventa si mai bine pusa la punct, dar am preferat sa spun cu cuvintele mele, ca sa se inteleaga mai bine.
Bafta`!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Muntii Carpati nu prezinta nici un ghetar, doar urme glaciatiei de odinioara in Muntii Retezat. Sunt pesteri cu ghetari, un exemplu fiind Ghetarul de la Scarisoara si Vartop din Muntii Bihorului.

| AryanBridge a răspuns:

Parca ziceai ca dai funda

| SkittlesS a răspuns:

Nu te baza pe funda ei Deeapisi
ca doar cu atat ramai... experientalaughing
la asa utilizatorlaughing