| Cristinaaa a întrebat:

De ce in Romania exista relief glaciar daca nu sunt ghetari?

Răspuns Câştigător
| Puffy_1082 a răspuns:

Datorita inaltimilor de peste 3000 de metri se spune ca este relief glaciar dar nu au unde sa se formeze ghetari deoarece in Romania temperaturile variaza in functie de anotimp si de aceea nu sunt ghetari

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Exista si acum un ghetar celebru la Scarisoara.

Apache
| Apache a răspuns:

Fiindca au FOST si dupa ce s-au topit ghetarii a ramas relieful pe care au fost!

| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

Relieful glaciar s a format pe muntii inalti in timpul racirii climatice din
Cuaternar; in relieful actual se recunosc cicluri glaciare continuate peste
praguri cu vai glaciare care au in partea terminala acumulari de morene.
Forme de relief glaciar exista in Muntii Rodnei, Iezer, Bucegi, Fagaras,
Paring, Surean, Cindrel, Retezat si Tarcu. Cele mai spectaculoase forme sint
in Retezat si Fagaras.

:d

| Dragotta a răspuns:

Fiindca nu este destula apa ca sa se faca ghetari

| Snaker a răspuns:

Intr-un timp au existat ghetari care s au topit, si asa a urmat formarea lacurilor glaciare, si din cate stiu eu, exista si acum ghetari in pesteri...

| EuPaulA a răspuns:

Inainte de Hristos Romania a fost acoperita mult timp de ghetari. Dupa ce s-au topit apa s-a adunat in gaurile in care erau ghetarii

| alienware a răspuns:

Te inseli, in Romania sunt ghetari...in pesteri. Funa?batting eyelashes

| Daysukki a răspuns:

Pai s-a format prin topirea ghetarilortongue