| aenema a întrebat:

Fani ai genului science-fiction? Ce autor v-a trezit interesul pentru acest gen si care este lucrarea cea mai importanta pentru literatura SF, din punctul vostru de vedere? Ce subgenuri din ale literaturii sci-fi preferati (cyberpunk, space opera, steampunk, bio-punk, new wave)?

Personal sunt o fana inraita a cyberpunk-ului autorii mei preferati (reprezentanti ai acestui gen) fiind Philip K. Dick, William Gibson si Bruce Sterling. Iubesc, in mod egal, lucrarile lui Dan Simmons, Frank Herbert, Ursula K. Le Guin, Ray Bradbury, Arthur C. Clarke, Isaac Asimov, F. Pohl, Walter Miller etc.

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Am inceput cu Jules Verne si H G Wells, Vladimir Colin si alti autori romani, plus cei sovietici-mde, alea erau vremurile...mai tarziu Asimov si Arthur C Clark, dar preferatii mei sunt William Gibson-Neuromantul, Lumina virtuala, Johnny Mnemonic, filmul a fost o magarie, Frank Herbert-Dune, Ursula K LeGuin-Lumea lui Rocannon, Orson Scott Card-Jocul lui Ender, Vorbitor in numele mortilor, fratii Strugatki-Picnic la marginea drumului, Norman Spinrad-Masinaria rock'n'roll, Sebastian A. Corn-2484 Quirinal Ave., Poul Anderson-Operatiunea Haos, Patrula timpului, Coridoarele timpului, Roger Zelazny-Domn al Luminii, Nemuritorul, Walter Jon Williams-Supercablat, Robert Heinlein-Stea dubla, Infanteria stelara, A E Van Vogt, Philip K Dick, ah, sa n-o uit pe Kate Wilhelm-Unde candva suave pasari cantatoare-o carte superba!

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Una dintre cele mai interesante lucrari de gen mi s-a parut a fi Piknic la marginea drumului de fratii Strugatki. Originalitate, tensiune, dramatism, totul prezentat intr-un stil alert si accesibil.La fel de originala mi s-a parut Culoarea cazuta din cer de Lovecraft...

nony
| nony a răspuns:

Iti recomand un scriitor extraordinar: Serge Brussolo.si unele din operele lui: Mancatorii de ziduri, Lacate carnivore, Cosmar de inchiriat (cartea asta te tine cu sufletul la gura mai tare ca orice film horror pe care l-ai vazut ).
Lecturá placutá happy

| zamfira a răspuns:

Greg Egan, Richard Morgan(ai citit "Carbon Modificat"? - daca nu, te rog citeste-o) si o buna parte din autorii mentionati de tine happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jules Verne, Asimov

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider ca nici unui pasionat de literatura S. F. nu trebuie sa-i scape H. G. Wells si A. Beleaev "flancati" cronologic de cei doi titani (J. V. si I. A.) nominalizati deja de Sensei.BRO---

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jules Verne, Arthur C. Clarke si... tata. Da, nu e gluma... poate ati auzit de Mihu Antim cu "Un oltean pe luna", "Labirintul timpului"?

| aenema explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsurile date. Mi-au fost toate de un mare ajutor happy