| RyAngel a întrebat:

Funda! Am si eu o intrebare... voua ce fel de poezii va plac. Eu fac poezii si as vrea sa stiu daca va place stilul meu adica: mie nu imi place sa spun la inceput sau la sfarsit ca mie imi place nu stiu ce pentru ca nu stiu ce face. Imi place sa fiu subtila si sa conturez in cuvinte acea placere fara sa o afirm la propriu. Aparca nu au culoare acele poezii care nu lasa o urma de mister in urma adica sa te intrebi ce vrea sa spuna cu asta sau chesti de genu. Nu imi place sa subliniez lucruri care poate oricine sa le spuna: cerul e albastru(si ca sa intelegeti ce vroiam sa spun mai adaug)si mie imi place. Var placea sa auziti o poezie de 5 streofe in care doar asta sa se spuna? Mi se pare prea seaca si fara pic de culoare. Ce as spune eu in loc(nu in versuri) : Pe cerul senin plutesc nori albi de tinerete care te invaluie in amintiri de mult pierdute. Cum suna?
Astept pareri
**************FUNDA***************

Răspuns Câştigător
| Adyna_2786 a răspuns:

Este foarte dragut stilul tau de a face poezii, de fapt exprima mai multe sentimente decat daca vb tha zici 5 strofe cu cerul e albastru si secaturi din astea... mie imi place sa citesk poezii, dar nu imi place sa fac adica nu ca nu imi place dar mi se pare greu adica nu am concentrarea destula. Oricum este frumos sa scrii poezii si sa le citesti mai ales daca sty.In cazul tau cred ca e minunat pentru. tine sa scrii poezii si ti-am mai zis chhiar ai dreptate totusi daca faci poezie fa-o calumea cu metafore epitete si asa mai departe nu orice secaturi ptk si pe mine ma plictisesk alea rau de tot.Nu au pic de farmec si pic de sentimentbig grin

fundita?love strucklove struck

4 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Din mesaj intelegem ca-ti plac lucrurile subtile, care degaja mister si provoaca gandul; foarte interesant, dar extrem de dificil de pus in practica.Trebuie sa stii ca, uneori pot fi create poezii autentice si pe o singura tema cum ar fi cele vreo 24 de strofe ale poeziei "Cioara". de George Toparceanu.Propunerea ta este corecta dar banala. Ti-amintesti ca spus cam acelasi lucru Eminescu, dar iata cat de profund si sugestiv:
"Trecut-au anii ca nori lungi pe sesuri
Si niciodata n-or sa vina iar,
Caci nu ma-ncanta azi cum ma-ncantara
Povesti si doine, ghicitori, eresuri
Ce fruntea-mi de copil o-nseninara
Abia-ntelese, pline de-ntelesuri..."
Citeste ce a scris marele poet, reciteste ce ai propus tu si iti vei da seama de ce spun ca e banalitate ceea ce propui. Nu spun ca fraza ta nu tradeaza o anumita sensibilitate, dar de aici pana la poezie autentica e drum lung de strabatut.Multa lectura si multa sudoare sunt abolut necesare. Iar cu o floare nu se face primavara, si nici cu o singura fraza poezie.Asteptam si alte"productii". Numai bine.

| Delire a răspuns:

E ffff frumoslove struck presupun ca esti o persoana romatik:d foarte frumos stilul taulove struck

| CactusFlower a răspuns:

Suna chiar foarte bine.
Cat despre genul de poezii preferate, UNICELE POEZII sunt cele ale lui ADRIAN PAUNESCU, Dumnezeu sa-l ierte!cryingcryingcrying Imi pare tare rau dupa el...
Cat despre tine, daca ai talent la poezii, apuca-te.Si eu scriu poezii si am inceput sa scriu si o carte, asa ca atunci cand ai timp, lasa talentul "sa te chinuie".laughingSper ca ti-a fost de folos.Numai bine!

| andreea32 a răspuns:

Ai dreptate cu asta
mie imi plac mai mult poeziile cu macar putin mister decat clasicele care subliniaza un lucru si se axseaza pe el
sunt mai frumoase poeziile cu un aer misterios
si daca asa scrii si tu poezii, parerea mea e sa o tii tot asa...