| Derosa a întrebat:

A văzut cineva filmul "O minte sclipitoare", "A beautiful mind", daca da, imi puteti spune care este relația cu matematica? Ce ati reperat ca teorie. Am de facut un proiect la matematică in care descriu o teorie sau mai multe din acest film.

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Teoria pentru care a luat premiul nobel, este la inceput si suna asa:

4 barbati intr-un bar, intra 5 femei, din care una DEOSEBIT de frumoasa

in mod normal, toti 4 barbatii s-ar da la femeia frumoasa, care ar avea una din doua variante: ori alege unul, care apoi va fi detestat de ceilalti, ori nu alege pe nici unul asa ca toti raman cu buza umflata, inclusiv ea
apoi cei ramasi fara, sau toti barbatii daca ea nu alege pe nici unul, se vor da la celelalte femei, care ii vor respinge pentru se vor simti "de mana a doua", asa ca toti raman cu buza umflata

TOT ce am descris e negativ, care ar fi solutia pozitiva?

toti 4 barbatii se dau direct la cele 4 femei care nu sunt la fel de frumoase ca a 5-a, moment in care vor avea succes implicit din cauza ca fiecare femeie va fi incantata de faptul ca respectivul i-a placut mai mult de ea si nu de cea deosebit de frumoasa, doar cea mai frumoasa ramane cu buza umflata (si asta cu, nota benne: o femeie cu adevarat frumoasa nu ramane fara doritori prea multa vreme) asa ca toti 4 barbatii au parte de partenera, si 4 femei din 5 au parte de partener

se pare ca asta e un principiu care se aplica SERIOS in afaceri de nivel inalt, in diplomatie samd, atat de serios ca i-au dat premiu Nobel lui ala... PE BUNE (adica persoanei dupa care a fost facut personajul)

| TristanTzara a răspuns:

In film se prezintă total greșit teoria lui Nash, ce spune un alt utilizator este în film, da, dar nu e o situație de echilibru Nash. De fapt filmul reprezintă total greșit ce înseamnă să ai schizofrenie, contribuția lui Nash la Teoria Jocului și ignoră complet contribuțile sale asupra Analizei.