Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU! Vreau să îmi vopsesc niște tricouri. E suuficient dacă folosesc culori acrilice? Sau e nevoie de culori textile? Am luat mai demult niște culori acrilice ieftine din Jumbo care s-au crăpat la spălat, acum am ceva mai calitative, dar nu la fel de scumpe ca cele textile (12 lei/culoare)

5 răspunsuri:
| Toromi a răspuns:

Am incercat sa folosesc niste culori acrilice (calitative) pentru a imi colora obiectele de imbracaminte si am ajuns la acelasi rezultat. Cred ca singura varianta este sa folosesti culori textile daca vrei sa colorezi haine in general.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Mă îndoiesc că cele acrilice sunt rezistente.
Mi-a vopsit cineva la o firmă de textile, un obiect de îmbracaminte (asta, pentru că am cunoscut pe cineva din interior, fiindcă de obicei refuză categoric).
Si după prima spălare, am fost dezamagită, iar după a doua, ar fi trebuit să o iau de la capăt cu vopsirea. big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Vopselele acrilice nu sunt pentru imbracaminte, fiindca ies la spalat.
Ai nevoie de vopsele speciale pentru textile!

| flaviusvampirdeiasi a răspuns:

Alea acrilice sunt permanente deci da

| darrio2007 a răspuns:

Ai nevoie de culori textile. Cele acrilice ies la prima spalare.