| Unanonim15 a întrebat:

Heii.
Stie cineva dacă sunt bune acuarelele acelea școlare în ulei (paletă albă cu pătrățelele de culori) pentru pictat haine? Se întind sau se duc la spălat? Ce ce altceva pot picta dacă nu am acrilice?

2 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Trebuie să cauți vopsea sau carioci pentru textile.

| MihaelaDart a răspuns:

Nici vorbă! Daca vrei să îți pictezi hainele trebuie sa cumperi culori speciale pentru textile, le găsești pe internet ori fondurile plastice. Dând cu acuarele se vor duce la prima spalare sau culori in ulei care îți vor pata hainele.
Culorile de ulei de aplica doar pe panza tratata (tablou), lemn, sticla. Acuarele sunt doar pentru foi și nimic altceva.
Cumpără culori textile și carioci, desenezi apoi le lași să se usuce și la sfârșit timp de 5 minute le calci cu fierul de calcat pentru a fixa culoarea in țesătură. Apoi se pot spala la mașină de spălat între 40-60 de grade ori la mâna.