| FlyingSparkle a întrebat:

Care e diferenta dintre culori acrilice si cele de ulei? care sunt mai bune pentru colorat imagini mai detaliate: acuarele, gauche, acrilice sau de ulei?

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Culorile de ulei au ca liant uleiul de in, iar cele acrilice un polimer acrilic. Fiecare tip de vopsele are modul lui de lucru aparte. Are și un mod aparte de a pregăti suportul pe care pictezi.

| MMihai a răspuns:

Caută cu motoare de căutare Google.ro, Google. com, Yahoo.com, Alta Vista etc., despre materiale pe care se pictează și despre diverse tipuri de culori și vopsele : acuarele, gauche, tușuri colorate, cerneluri colorate, pasteluri, ceracolor, tempera, piroxiline, culori pentru fresca adevărată, culori acrilice sau de ulei?

| iTami a răspuns:

Daca vrei sa-ti iasa detaliat si sa para real, is mai bune alea cu ulei

| acadelecolorate a răspuns:

Acrilicel sunt cele mai bune daca ai de facut o lucrare cu multe detalii