| flavius01 a întrebat:

Hey! Am 16 ani si sunt foarte pasionat de arta filmului si sper sa intru la UNATC cand va veni timpul sa aleg facultatea. Problema mea este ca nu stiu cum se numeste meseria care mi-o doresc in acest domeniu. Eu vreau sa fiu cel care vine cu ideea filmului si cel care zice cum se desfasoara. In cazul serialelor si al telenovelelor, acesta este scenaristul care scrie zilnic episoadele si poate intoarce poveste dupa bunul plac, dar in filmul film, fie el scurtmetraj sau lungmetraj, nu am inteles exact cine face acest lucru : regizorul sau scenaristul? Din ce am inteles, regizorul vine cu ideea si scenaristul pur si simplu scrie scenariul in functie de ce i-a zis regizorul. Acum alta nelamurire : la seriale si telenovele ( se aseamana mult ) cand prezinta respectiva creatie spune produsa de... si pune numele scenaristului, nu al regizorului, in timp ce la un film zice produs de...si pune numele regizorului, scenaristul fiind secundar. V-as multumi daca mi-ati putea lamuri nedumerirea

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ceea ce vrei tu sa faci tine de domeniul comunicari audiovizuale. Daca iei la puricat site-ul Universitatii( care cuprinde mai multe facultati) vei vedea ca Facultatea de film are "domenii" si "specializari" ---gasesti specializarea "comunicarea audiovizuala,scenaristica, publicitate media, filmologie"( inclusiv conditiile de admitere pentru ac. specializare)

| Buzatu_Stefania_1991 a răspuns:

Eu sunt la Media Production in Anglia. Ti-as sugera, daca poti, sa vii aici, pentru ca e diferit putin de UNATC din RO.
La UNATC iti alegi profilul dinainte de a intra si dai examen pe un singur profil. In Anglia faci primul an cate putin din toate, apoi te specializezi pe ce te atrage.
Referitor la intrebarea ta, din ce am inteles eu aici, treaba sta in felul urmator: tu esti scriitor, scrii un scenariu (fiecare scenariu are 5 etape), apoi il prezinti unui producator (cel cu banii). Producatorul angajeaza un director (regizor), care are "viziunea artistica".
Si ideea e ca producatorul o sa iti schimbe scenariul. Nu vei avea niciodata pe ecran exact ce ai scris tu pe foaie.
http://162mc.wordpress.com/
poate te ajuta asta. Multa bafta