| RoxyOnTPU a întrebat:

Am o nelamurire: care e faza cu arta fotografica? Eu fac poze artistice si multi imi spun ca ies ok dar nu am facut niciun curs si nu ma pricep in domeniu.Pozele artistice reusite(gen pozele cu apusul, rasaritul etc)se vand ca si picturile? sau sunt mai mult pentru tine? am auzit multe raspunsuri total diferite si nu stiu ce sa cred. Puteti va rog sa ma lamuriti? Dau funda pentru cel mai complex raspuns.

5 răspunsuri:
| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

Fotografia e mult sub pictură,nu-ţi cumpără nimeni pozele. Pentru a face poze n-ai nevoie de talent,ai nevoie de nişte inventivitate, un aparat decent, nişte abilităţi să umbli cu aparatu' şi cam atât.Aşa se explică şi cum un nene care nu a făcut nici un curs de fotografie poate face aceleaşi poze ca un alt nene care a făcut un curs de gen.
Îmi place fotografia, dar o consider mult sub pictură sau desen, de orice fel.

| 30stm a răspuns:

Poti sa faci o expozitie cu fotografiile talewinking.

| mixxjim a răspuns:

Faza cu arta fotografica tine de fapt de manevrarea aparatului foto pentru a obtine de la el un maximum de fidelitate si de "corectitudine" a imaginii obtinute in raport cu imaginea reala sau dorita/gandita de tine. stii bine ca un apus sau un rasarit are milioane de "culori si umbre" - le vezi sau nu, le surprinzi sau nu, stiind cum sa manevrezi, sa domini aparatul reusesti sa obtii cat mai multe din acele culori si umbrele aferente. e drept ca poti sa le faci si doar cu talent nativ, exista si persoane care picteaza fara sa aiba o facultate de profil, dar se vede diferenta daca pui una linga alta. pe urma mai este si aspectul atotputernciilor pixeli, trebuie sa stii sa-i domini si pe ei - asta tot din tehnica aparatului, sa stii daca faci poza aia 10/15 sau 45/60, de exemplu. si tot asa. una este o poza foarte buna si una este o poza profesionala happy se pot vinde si fotografiile, ai dreptate, dar mai mult pe la edituri pentru cataloage, vederi, etc, chestii de genul asta. mai cumpara si privatii eventual marite, gen tablouri, dar trebuie sa fie chestii absolut deosebite si cu o tehnica foarte buna - se fac expozitii, vernisaje, la fel cu acelea de picturi. pe la facultatile de arte plastice exista si sectie de foto, deci ma gandesc ca sunt ceva chestii de invatat. pe de alta parte, si probabil ca de aici au rezultat parerile diferite de care vorbesti, daca nu ai talent, un "ochi" anume, degeaba inveti tehnica si partea de manevrare a aparatului, mare lucru nu-ti iese happy asa ca, de fapt ca in orice arta, imbinarea talentului nativ cu stapinirea tehnicii duce la obtinerea celor mai bune rezultate. ce zici, te-ai mai lamurit putin acum? happy mult succes si poze cat mai faine!

| Reek54 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nici un curs daca ai talent, daca ai talent faci curs doar pentru diploma.

| Mingshu a răspuns:

Arta fotografica inseamna a fi pasionat de fotografie, dar pozele pe care le faci trebuie doar sa fie artistice adica sa fie dintr-un anumit unghi fotografiate incat sa fie minunate, sa fie unice si sa reprezinte ceva anume. Insa daca se vand ca si picturile nu stiu sigur dar ma insel.