| crybown a întrebat:

Hey vreau și eu toate informațiile necesare despre profilul științe sociale!

2 răspunsuri:
| Satango a răspuns:

Bună!

Admiterea la această secţie se face prin repartizare computerizată.
Este secţia care oferă o bună pregătire atât în domeniul umanist, cât şi în cel real.
Secţia oferă deschidere spre facultăţi ca Ştiinţe Economice, Studii Europene, Studii Politice, Jurnalistică, Ştiinţele Comunicării, Relaţii Internaţionale, Administraţie publică, Academia de Poliţie, Istoria şi teoria artei ş.a.
Prin disciplinele studiate aici se dezvoltă capacitatea de a percepe şi înţelege fenomenele lumii contemporane, capacitatea de comunicare şi argumentare, capacitatea de adaptare la ritmurile unei societăţi în rapidă schimbare, spiritul critic, favorizând astfel dezvoltarea complexă a personalităţii.
Specificul secţiei stimulează studiul individual şi dorinţa de aprofundare a cunoştinţelor dobândite în timpul orelor de şcoală.
Ca discipline opţionale aveţi posibilitatea de a studia:
Istoria culturii şi civilizaţiei în curs de 4 ani;
Istoria Europei;
Competenţă în mass-media;
Educaţie pentru sănătate;
Structuri politice europene;
Drepturile omului;
Tehnici de comunicare în spaţiul public;
Metode aplicate în psihologie
Psihologia familiei etc.

| edy423 a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale si e un profil foarte bun. Faci cam...de toate.Matemarica pana in calsa a XII-a (dar nu te stresa faci decat 2h pe saptamana), Fizica la fel, chimie doar 1h....etc. Teza in clasa a XI-a o vei da la Romana, Logica Engleza Istorie/Geografie. Daca nu vrei sa te duci pe mate-info iti recomand profilul acesta P.s faci si latina doar primii doi ani si fata de filologie nu dai teza.