| LisaJulie a întrebat:

Îmi poate explica cineva care e treaba cu pălăriile vrăjitoarelor și de ce arata așa! Oare au vreo legătură cu pălăriile medievale purtate de femei care ar avea originea în Franța secolelor XIV- XV? Acele coifuri populare seamănă cu pălăriile vrăjitoarelor și vrăjitorilor din cultura populara. Care este originea lor?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Poate are o legatura cu acest articol : https://www.urban.ro/istoria-productiei-de-bere-femeile-vrajitoare/

"Astfel, in Evul Mediu, in pietele din Anglia erau des intalnite doamne care vindeau bere. Pentru a fi vazute cat mai bine in multimea de oameni, purtau pe cap palarii inalte, ascutite si de cele mai multe ori berea era vanduta din niste cazane mari. Nu erau vrajitoare, erau producatori de bere.

In plus, documentele arata ca cele care vindeau berea in interiorul magazinelor, aveau pe langa ele pisici cu un scop precis: acestea trebuiau sa tina la distanta soarecii care ar fi putut manca cerealele folosite la productia de bere. De aceea, sunt istorici care spun ca imaginea de astazi a vrajitoarelor de acolo a pornit – de la doamnele care vindeau bere."

uite aici o vrajitoare cu alt fel de palarii : https://scms.machteamsoft.ro/......alarii.jpg