| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva in mare regulile unui meci de darts si cate minute si cate seturi are?

1 răspuns:
| VoidEternal a răspuns:

Cel mai comun joc este cel 201, sau 301 in care trebuie sa faci cat mai multe puncte din cât mai puține săgeți. Cu fiecare săgeata punctajul scade. Ca să câștigi trebuie sa nimerești zona care corespunde exact cu numărul de puncte care a mai rămas pe afișaj. Punctajul fiecărei zone este trecut pe circumferința cercului. Daca nimerești in zonele speciale, numărul se dublează sau triplează. Zonele speciale sunt benzile înguste care au culori diferite fata de restul triunghiului. Cele dinspre margini sunt duble și cele mai din interior sunt triple. In centru ai 50 de puncte iar în zona de langa 25. Cel mai mare punctaj/săgeata îl obții dacă nimerești tripla de 20.