| criss14criss a întrebat:

Cine imi poate explica detaliat la chimie regulile de denumire ale izoalcanilor?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Dupa parerea mea nu cred intrebarea care s-a pus aici este o tema, deoarece nu se cere denumirea pe un exemplu concret, ci doar o discutie cu privire la regulile de denumire.

Din cate stiu eu, se stabileste catena liniara cea mai lunga, se numeroteaza atomii de carbon din aceasta catena in asa fel incat ramificarile sa aiba indici de pozitie cat mai mici, se denumesc ca radicali ramificarile, se precizeaza prin cifre pozitia lor si se adauga numele alcanului corespunzator catenei stabilite initial.

Denumirea radicalilor se face in ordine alfabetica.

In cazul unui numar mai mare de ramificari, numerotarea catenei de baza se face astfel incat suma indicilor de pozitie pentru ramificari sa fie minima.

Cred ca te-ar ajuta foarte mult sa aplici aceste reguli la cateva exemple concrete. Bafta!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aici,pe TPU, nu se fac temele.

| criss14criss explică (pentru darrio2007):

Mentionez ca ACEASTA NU ESTE O TEMA, ci doar rog pe cineva sa-mi explice un lucru.Este o diferenta.

| darrio2007 a răspuns (pentru criss14criss):

Tot tema se numeste.Doar ti-am raspuns. Daca as fi raportat intrebarea era stearsa. Sper sa gasesti rezolvarea.Pa.