| Anamariaaaaaaaaa9 a întrebat:

Imi puteti spune concret de pe ce data pana pe ce data se merge cu colindatul si cu ce colinde de exemplu.
De pe data x pana pe data y.
Si pe y se merge cu colindul z.
Sper ca intelegeti intrebarea, multumesc!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu colinda pe 25 dec si cu uratul pe 31 dec, gasesti pe net usor colinde si uraturi sa inveti

| Ganderoaica a răspuns:

Dacă mergi cu câteva zile înainte de Ajun, poți cânta oricare colindă, inclusiv cele din repertoriul universal (ori în limba română, ori în textul original).
Din 24 decembrie până maxim în 25 decembrie, se merge cu colindatul.
Dacă mergi în dimineața zilei de 24, o să cânți Dimineața lui Ajunu: https://www.youtube.com/watch?v=FxuN4gP0qRo
Dacă mergi pe seară cânți Steaua sus răsare, Scoală gazdă din pătuț, Astăzi s-a născut Hristos.
Despre 25 decembrie nu știu să-ți spun, fiindcă eu cu corul sau cu copii mergeam înainte și în ziua de 24 decembrie inclusiv.