| Anonimboy111 a întrebat:

Cand se merge cu colindul? Vreau sa stiu data si ce colinde exact, multumesc

10 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Intotdeuna s-a colindat in ziua de ajun(24) incepand cu ora serii(17sa zicem.Inveti o colinda,nu conteaza sa zicem,,, domn, domn sa inaltam''

'Cu plugusorul (sau uratul) tot in ajun, pe 31, iar dimineata urmatoare cu sematatul.La urat iti trebuie un clopotel, iar la semanat orez.
Retine ca aceste activitati tine de traditii, nu un mood de faace bani.Tu vestesti gazda de nasterea Domnului, Anul nou, respectiv urarea unui an roditor si prosper.

| ReddY25 a răspuns:

24 decembrie de Ajun

| Celdrept a răspuns:

24 decembrie. Astazi sa născut Hristos!

| Anonimboy111 explică (pentru Celdrept):

Nu pe 23 cu buna dimineata la mos ajun, pe 24 cu orice colind specific iar pe 25 cu mos craciun?

| Celdrept a răspuns (pentru Anonimboy111):

Nu. Pe 24 decembrie cu orice colind pe care îl știi! Pe 23 și 25 nu se merge cu colindul, daca mergi riști să dai numai peste oameni care nu îți vor deschide ușa.

| Anonimboy111 explică (pentru Celdrept):

Mereu am fost in ziua de 25 si mi au deschis, si pe 23 am mai fost de cateva ori si mi au deschis, depinde de zona, inseamna ca tu esti la sfarsitu capatului lumii

| Celdrept a răspuns (pentru Anonimboy111):

Eu nu mai colind de mulți ani nu mai sunt copilwinking
Du-te când vrei tu, daca te-ai mai dus nu mai avea nici o logica sa postezi întrebarea pentru reconfirmare.

| Anonimboy111 explică (pentru Celdrept):

Am mai fost dar nu mereu si nu mai tin asa bine minte, iar daca eu vreau sa pun o intrebare o pun, eu nu te comand pe tine ce sa postezi si ce nu

| Celdrept a răspuns (pentru Anonimboy111):

Pune cate întrebări fără sens vrei!

| Anonimboy111 explică (pentru Celdrept):

Voi mai pune!