| charlie the alien a întrebat:

Imi puteti spune o poezie a lui Mihai Eminescu care sa aiba in jur de 8-10 versuri? big grin Am pentru maine de invatat o poezie, dar chiar n-am chef sa invat atatlaughing

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Foarte scurte sunt : '' De ce în al meu suflet '', '' Se bate miezul nopţii... '', '' Şi dacă de cu ziuă... '' sau '' Un luceafăr '' dar iti spun ca acestea sunt frumoase sa le inveti pentru tine nu pentru a le recita la scoala ca tema. Invata una din urmatoarele, care iti place mai mult :

Afară-i toamnă
De câte ori, iubito...
Înger de pază
La steaua
La mijloc de codru...
Numai poetul
Poet
Peste vârfuri
Prin nopti tăcute
Şi dacă...
Veneţia

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

"Si daca", "Peste varfuri","De ce nu-mi vii"_ Toate au cate 12 versuri.Mai incearca "In zadar in colbul scolii".

| xibalba a răspuns:

"si daca..." E cea mai simpla poezie de Eminescu pe care o cunosc.

| teonamaria a răspuns:

Si daca... e de 3 strofe... dar cea mai frumoasa este "replici". mai ales daca esti indragostit.:X:Xhappyhappy

| alexutzu00791 a răspuns:

Mai am un singur dor
la mijlocul saltelii
sa ma lasati sa dorm
in mijlocul serii

sa mi fie somnul lin
si ceasul departe
sa am un cer meshin
pe ntinsele plapume

| charlie the alien explică:

laughing lacul o stiu, dar e singura pe care nu trebuie sa o invat pentru ca o am in manual.

| charlie the alien explică:

Merci de ajutor, "Si daca..." este foarte simpla, am mai gasit una care e foarte usoara, se numeste "De ce in al meu suflet"

| 4LeafCloves a răspuns:

De vorbiți mă fac că n-aud

De vorbiți mă fac ca n-aud,
Nu zic ba și nu vă laud;
Dainuiți precum vă vine,
Nici vă șuier, nici v-aplaud;
Dară nimeni nu m-a face
Să mă ieu dup-a lui flaut;
E menirea-mi: adevărul
Numa-n inima-mi să-l caut.

| 4LeafCloves a răspuns:

Si ar mai fi una de 8 versurihee hee Astea sunt cele mai scurte, iti spun eu.

Cu penelul ca sideful

Strălucește-o porumbiță,
Cu căpșorul sub aripă
Adormită sub o viță.

Și tăcere e afară.
Luminează aer, stele.
Mută-i noaptea - numai râul
Se sfrământă-n pietricele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi si mie imi trebuie.

| madycoco a răspuns:

Incearca "Lacul". E usoara big grin

| madycoco a răspuns:

Scuze atunci. Pai invata "Si daca".