| qwqwwwq a întrebat:

Importanta regelui Ferdinand în primul război mondial și marea unire va rog. Am căutat peste tot dar zice numai despre acțiunile în sine nu și despre importanta regelui. Mulțumesc

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Citeste cu atentie actiunile, apoi integreaza-le in contextul general mondial si national si astfel vei deduce importanta. Tema este facuta sa gandesti tu, nu sa le copiezi de undeva, ci sa intelegi si sa judeci fiecare actiune in context si sa ii stabilesti, pe baza informatiilor acumulate, importanta si semnificatia. Succes!

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Reuseste sa mentina dorinta tarii din aceea perioada, anume neutralitatea si pregateste terenul pentru aderare la Antanta.