| EllyLizuk a întrebat:

In ce an a fost publicata poezia,, Ecce tempus" de Lucian Blaga?

Răspuns Câştigător
| baalial a răspuns:

A fost scrisa in 1940 si publicata prima data in 28 decembrie 1967

4 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

A fost publicată postum, în 1984.

| Priceputeanu a răspuns:

Ciclul Ecce tempus cuprindea treisprezece poezii din perioada de pana in 1954, la care s-au adaugat sapte poezii noi. Cantecul focului include inca treizeci si cinci de poezii. Volumul a fost definitivat in 1959 - 1960. Alte paisprezece poezii urmau sa faca parte din ciclul Cantecul focului, dar ele au fost publicate de poet, asadar sunt antume (in 1992)