| CenturyChild a întrebat:

In "Eneida" de Vergilius "desrierea raiului" poate fi perceputa drept ideea de divinitate a zeilor si viata lor pe multele Olimp? Nu de alta dar nu sunt sigura daca am inteles bine.

Răspuns Câştigător
| PureEvil a răspuns:

Da, interpretarea ta este corecta.Fiind vorba de grecii antici, ei nu aveau Dumnezeu sau Rai ci mai multi zei si muntele Olimp. Unde acest loc poate fii interpretat ca fiind Raiul.

1 răspuns:
| haiZI a răspuns:

Mai mult ca taram al zeilor care sunt idolatrizati si temuti de pamanteni.Asta am citi eu intr-o descriere.