| mihai5130 a întrebat:

Limba este o parte esenţială a identităţii? De ce?

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu presupun acum ca te referi la limba materna, si la ea doresc sa ma refer si eu. Doar cunoscand-o iti poti exprima ceea ce simti. Si, cunoscand-o foarte bine, poti sa deschizi usi la care nu te-ai gandit vreodata ca exista. Invata bine limba materna, citeste multa literatura si apoi termina un liceu, caci vei putea, si termina o facultate, indiferent care va fi aceea... Limba materna a ta isi va spune cuvantul. Daca nu stii sa o stapanesti, inseamna ca degeaba ai avea o diploma de studii superioare. De fapt, si la urma urmei, de ce suntem aici pe "TPU"? Doar ca sa stim sa intrebam, sa stim cand si cum sa raspundem, si sa stim ce trebuie sa intrebam si ce nu trebuie sa intrebam si sa raspundem. Aceasta face parte tot din educatia de zi cu zi. Cu mult respect, iti urez o seara frumoasa, fara cuvinte, oricat de frumoase s-ar cuveni a fi spuse...

6 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Dupa cum spunea Mihai Eminescu :,, Limba este pielea sufletului ''.
Fara limba nimeni nu ar putea sa isi dezvaluie idealurile.

| xibalba a răspuns:

Pentru ca limba are rol in vorbire, iar prin vorbire omul isi arata adevarata lui identitate.

| blue_butterfly a răspuns:

Cand faci parte din Uniunea Europeana, limba este foarte importanta alaturi de cultura, religie, traditii, este cea care te defineste ca popor.

| unu a răspuns:

Pai fiecare limba reprezinta un fel de a vedea lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba este o parte esenţială a identităţii? De ce?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ce identitate ai...principalul este sa fii OM si sati iubesti limba