| anonim_4396 a întrebat:

Oare se mai citește poezie în zilele noastre?

61 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Dacă nu s-ar citi nu s-ar mai publica.

| Sellyteador a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai ca mai esti si moldovean

| morfeo a răspuns:

Doamne fereste

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Sellyteador):

N-ai ghișit. Mai înșiarcî.winking

| Alle236 a răspuns:

Da eu in ultima luna am citit 3 carti de poezi (obligatie de la scoala )

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alle236):

Ksf nai ksf... obligația e obligație.

| eckblume a răspuns:

Desigur. Sunt foarte multi oameni care citesc si compun poezii.
Iti las una din poeziile mele preferate:
Rondelul rozelor ce mor - Alexandru Macedonski
E vremea rozelor ce mor,
Mor în grădini, si mor si-n mine --
S-au fost atât de viată pline,
Si azi se sting asa usor.

În tot, se simte un fior,
O jale e în orisicine.
E vremea rozelor ce mor --
Mor în grădini, si mor si-n mine.

Pe sub amurgu-ntristător,
Curg vălmăsaguri de suspine,
Si-n marea noapte care vine,
Duioase-si pleacă fruntea lor... --
E vremea rozelor ce mor.
Peste-a Senei verde faţă
Dulci şi lungi fiori se-mpart,
Şi de ţărmi ce se răsfaţă,
Când corăbii se despart,
Flori de lună se agaţă.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi plac atat poetii romani cat si unii straini. Dintre români în mod deosebit îmi place Tudor Arghezi. De asemenea Bacovia, Nichita Stanescu, Eminescu si altii.

Dintre straini imi plac mult poeziile lui Rudyard Kipling. E unul dintre poetii mei preferati.
Iti recomand If, The Begginings, English flag (un vers care m-a impresionat din aceasta poezie e "And what should they know of England who only England know?")

O alta poezie care mi-a placut foarte mult se numeste "do not stand at my grave and weep"
Ti-o las aici happy

Do not stand at my grave and weep
I am not there; I do not sleep.
I am a thousand winds that blow,
I am the diamond glints on snow,
I am the sun on ripened grain,
I am the gentle autumn rain.
When you awaken in the morning's hush
I am the swift uplifting rush
Of quiet birds in circled flight.
I am the soft stars that shine at night.
Do not stand at my grave and cry,
I am not there; I did not die.

De asemenea iti recomand un canal de Youtube care prezinta poezia intr-un mod extrem de frumos:
https://youtu.be/SM1IdMn8Pbs

Un alt poet strain care imi place este inegalabilul Edgar Allan Poe

Cam asta e ce mi-a venit pe moment big grin

(De asemenea imi place si sa scriu poezie uneori si de unele sunt destul de mandru laughing )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://dexonline.ro/definitie/gibon

Interesant. :O

Întrebare: Cam cât de tristă e viața ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai exista educatie si seriozitate de pe vremea bunicilor, la case private, caci publicitatea e dementa. (adica in sensul ca poezia unor persoane publice sunt 2 versuri sfarsite in aceeasi injuratura).
Oamenii educati sunt privati, si tot mai putini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Da, Macedonski. Aparte.
Îl citeam în copilărie... Era o poezie a lui, o strofă o citez din memorie:

"Sărman copil neștiutor
Ce plângi sărmana ta comoară,
Asemeni rozelor ce mor,
Tot ce ni-e drag e dat să moară..."

| svenhassel13 a răspuns (pentru anonim_4396):

2x haha laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și mie îmi pare rău pentru tine. Sincer... sad Viața e așa frumoasă și tu o risipești gândindu-te la replici care nu ajută pe nimeni, nici măcar pe tine.

Am o micuță curiozitate: ce vârstă ai? happy

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos! Intotdeauna mi-au placut poetii simbolisti. Charles-Pierre Baudelaire e iar surprinzator:
"Poetul e asemeni cu prinţul vastei zări
Ce-şi râde de săgeată şi prin furtuni aleargă
Jos pe pământ şi printre batjocuri şi ocări
Aripele-i imense l-împiedică să meargă."

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Există o casă de editură max blecher, care publică volume de poezie, dar mie nu-mi place post-modernismul, așa că n-am ce să recomand de acolo. Însă da, se citește, se și scrie, încă se mai organizează lecturi de poezie, dar în centre universitare mari, București - Cluj, pentru că în general sunt frecventate de studenți și, mai nou, ei le și publică.

| Jade20 a răspuns:

Da, stai linistit, sunt destui carora le place beletristica.

| RAY a răspuns:

Eu mai citesc

| Ineys a răspuns:

Cine e pasionat citeste, cine nu... ei bine, nu citeste. Nu e vorba de "in zilele noastre", ca nici mai de mult nu citea toata lumea poezii.

| Curious2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti dau un exercitiu de fizica sau de chimie, te uiti la el ca curca in lumne.

| Curious2 a răspuns (pentru Curious2):

Lemne*.

| CleanHeart a răspuns:

Inainte sa dau bacul am fost nevoita sa le citesc pe toate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Curious2):

Bine bogdan, cum mai merge treaba la cuza, te mai muti la filologie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Ai dat anul ăsta? happy

| CleanHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Da
A picat caragiale laughing bata-l norocul! dar m-am descurcat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Felicitări! Drăguț și Caragiale...
La mine a picat la alegere între Eminescu și Arghezi...și am ales Eminescu, dragostea mea din liceu. laughing Asta în 2018.

| aXy99 a răspuns:

Da.

| svenhassel13 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| CodrutElian1990 a răspuns:

Rar!

| Michaeel a răspuns:

Citesc aproape zilnic poezie, îmi plac mult cele a lui Eminescu (Frumoasă-i e preferata mea împreună cu Ce te legeni)

| Emengir a răspuns:

Clar ca se mai citeste, insa a exista si inca exista un declin al artei scrise. Este mai comod pentru oameni sa apeleze la 'entertainment' vizual, precum filme si seriale decat sa mai citeasca carti si lucrari scrise in general. Societatea si-a pierdut interesul o data cu progresul tehnologic si normalizarea internetului si a device-urilor.