| anonim_4396 a întrebat:

Oare se mai citește poezie în zilele noastre?

61 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu mai citesc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se mai... Adică așa, în general? Cine apreciază lectura, citește toate genurile literare. Dar aceștia sunt puțini.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Se citeste. Dar din aia cu prostii :3

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Cum așa? :O

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai din alea la caterinca de pe Youtube.

In rest, cei de prin liceu.
Din pacate nu se mai prea citeste sad

Dar tu?

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Da, e pasiunea mea.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitari.

| Celcestietot a răspuns:

Nu prea.

| Frank51 a răspuns:

Da, am cunoscut o persoana. Una.

| SilentRain a răspuns:

Statusurile pe Facebook se pun?

| aXy99 a răspuns:

Da.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Există o casă de editură max blecher, care publică volume de poezie, dar mie nu-mi place post-modernismul, așa că n-am ce să recomand de acolo. Însă da, se citește, se și scrie, încă se mai organizează lecturi de poezie, dar în centre universitare mari, București - Cluj, pentru că în general sunt frecventate de studenți și, mai nou, ei le și publică.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Rar!

| CostinAlamariu a răspuns:

Eu citesc uneori happy

| anonim_4396 explică (pentru CostinAlamariu):

Care sunt preferatele tale, ce tip de poezii? și ai un autor preferat?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Imi plac atat poetii romani cat si unii straini. Dintre români în mod deosebit îmi place Tudor Arghezi. De asemenea Bacovia, Nichita Stanescu, Eminescu si altii.

Dintre straini imi plac mult poeziile lui Rudyard Kipling. E unul dintre poetii mei preferati.
Iti recomand If, The Begginings, English flag (un vers care m-a impresionat din aceasta poezie e "And what should they know of England who only England know?")

O alta poezie care mi-a placut foarte mult se numeste "do not stand at my grave and weep"
Ti-o las aici happy

Do not stand at my grave and weep
I am not there; I do not sleep.
I am a thousand winds that blow,
I am the diamond glints on snow,
I am the sun on ripened grain,
I am the gentle autumn rain.
When you awaken in the morning's hush
I am the swift uplifting rush
Of quiet birds in circled flight.
I am the soft stars that shine at night.
Do not stand at my grave and cry,
I am not there; I did not die.

De asemenea iti recomand un canal de Youtube care prezinta poezia intr-un mod extrem de frumos:
https://youtu.be/SM1IdMn8Pbs

Un alt poet strain care imi place este inegalabilul Edgar Allan Poe

Cam asta e ce mi-a venit pe moment big grin

(De asemenea imi place si sa scriu poezie uneori si de unele sunt destul de mandru laughing )

| Ineys a răspuns:

Cine e pasionat citeste, cine nu... ei bine, nu citeste. Nu e vorba de "in zilele noastre", ca nici mai de mult nu citea toata lumea poezii.

| siriusblack98 a răspuns:

Se mai citeste. Intra pe profilul meu apoi mergi catre ''pagina mea''. Te va directiona catre canalul meu de YouTube unde imi postez propriile poezii. Desi cred ca am ceva de cand nu am mai postat pentru ca sunt lenes big grin

| Werrich a răspuns:

Dacă nu s-ar citi nu s-ar mai publica.

| CleanHeart a răspuns:

Inainte sa dau bacul am fost nevoita sa le citesc pe toate laughing

| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Ai dat anul ăsta? happy

| CleanHeart a răspuns (pentru anonim_4396):

Da
A picat caragiale laughing bata-l norocul! dar m-am descurcat.

| anonim_4396 explică (pentru CleanHeart):

Felicitări! Drăguț și Caragiale...
La mine a picat la alegere între Eminescu și Arghezi...și am ales Eminescu, dragostea mea din liceu. laughing Asta în 2018.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. In clasa a12a pentru bac-ul la romana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Traiesti intr o lume de inculti

| Curious2 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca iti dau un exercitiu de fizica sau de chimie, te uiti la el ca curca in lumne.

| Curious2 a răspuns (pentru Curious2):

Lemne*.

| anonim_4396 explică (pentru Curious2):

Bine bogdan, cum mai merge treaba la cuza, te mai muti la filologie?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La,, capatai ", vesnica pomenire.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Https://dexonline.ro/definitie/gibon

Interesant. :O

Întrebare: Cam cât de tristă e viața ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai exista educatie si seriozitate de pe vremea bunicilor, la case private, caci publicitatea e dementa. (adica in sensul ca poezia unor persoane publice sunt 2 versuri sfarsite in aceeasi injuratura).
Oamenii educati sunt privati, si tot mai putini.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și mie îmi pare rău pentru tine. Sincer... sad Viața e așa frumoasă și tu o risipești gândindu-te la replici care nu ajută pe nimeni, nici măcar pe tine.

Am o micuță curiozitate: ce vârstă ai? happy

| Sekim a răspuns:

Se citesc, foarte multi o fac. Oamenii culti citesc mereu.

| Michaeel a răspuns:

Citesc aproape zilnic poezie, îmi plac mult cele a lui Eminescu (Frumoasă-i e preferata mea împreună cu Ce te legeni)

| eckblume a răspuns:

Desigur. Sunt foarte multi oameni care citesc si compun poezii.
Iti las una din poeziile mele preferate:
Rondelul rozelor ce mor - Alexandru Macedonski
E vremea rozelor ce mor,
Mor în grădini, si mor si-n mine --
S-au fost atât de viată pline,
Si azi se sting asa usor.

În tot, se simte un fior,
O jale e în orisicine.
E vremea rozelor ce mor --
Mor în grădini, si mor si-n mine.

Pe sub amurgu-ntristător,
Curg vălmăsaguri de suspine,
Si-n marea noapte care vine,
Duioase-si pleacă fruntea lor... --
E vremea rozelor ce mor.
Peste-a Senei verde faţă
Dulci şi lungi fiori se-mpart,
Şi de ţărmi ce se răsfaţă,
Când corăbii se despart,
Flori de lună se agaţă.

| anonim_4396 explică (pentru eckblume):

Da, Macedonski. Aparte.
Îl citeam în copilărie... Era o poezie a lui, o strofă o citez din memorie:

"Sărman copil neștiutor
Ce plângi sărmana ta comoară,
Asemeni rozelor ce mor,
Tot ce ni-e drag e dat să moară..."

| eckblume a răspuns (pentru anonim_4396):

Frumos! Intotdeauna mi-au placut poetii simbolisti. Charles-Pierre Baudelaire e iar surprinzator:
"Poetul e asemeni cu prinţul vastei zări
Ce-şi râde de săgeată şi prin furtuni aleargă
Jos pe pământ şi printre batjocuri şi ocări
Aripele-i imense l-împiedică să meargă."

| morfeo a răspuns:

Doamne fereste

| Onisim10 a răspuns:

Nu prea...

| svenhassel13 a răspuns:

Eu unul sunt foarte pasionat de lectura, iar atunci cand prind un volum de poezie... "îl devorez"

| anonim_4396 explică (pentru svenhassel13):

Cu sos? big grin

| svenhassel13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha laughing

| anonim_4396 explică (pentru svenhassel13):

Cașcaval ras?

| svenhassel13 a răspuns (pentru anonim_4396):

2x haha laughing

| svenhassel13 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| Blackrose18 a răspuns:

"A venit toamna, acoperă-mi inima cu ceva, cu umbra unui copac sau mai bine cu un copac" cum să nu simți asta? cum sa nu iți placa? eu una iubesc poeziile

| anonim_4396 explică (pentru Blackrose18):

Nichita, dragul de el... happy

| anonim_4396 explică (pentru Blackrose18):

"Sau mai bine cu umbra ta..."*

| Blackrose18 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am gresit eu? eram grabita

| anonim_4396 explică (pentru Blackrose18):

Sau îndrăgostită. big grin

De Nichita, desigur. laughing

| Blackrose18 a răspuns (pentru anonim_4396):

De el cu siguranta sunt❤️?

| Kajun a răspuns:

Probabil, profesorii din școli.

| Alle236 a răspuns:

Da eu in ultima luna am citit 3 carti de poezi (obligatie de la scoala )

| anonim_4396 explică (pentru Alle236):

Ksf nai ksf... obligația e obligație.

| Jade20 a răspuns:

Da, stai linistit, sunt destui carora le place beletristica.