| Coman_Bianca_1970 a întrebat:

Poate sa îmi zică cineva un monolog dintr-un film si cum se numește filmul?

5 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Monologul lui Samuel L Jackson de la inceputul filmului Pulp Fiction.

| sierra1 a răspuns:

Ăla cu "To be or not to be..." - Hamlet, e bun?

Sau ne dai tu un monolog - tema fiind să ghicim interpretul sau filmul

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Uita-te acilisea ca sa ai te umple fericirea
https://www.youtube.com/watch?v=TuYhfCkRxyE

| Cannibal a răspuns:

Any Given Sunday – Al Pacino "The inches we need are everywhere around us. They’re in every break of the game. Every minute. Every second. On this team we fight for that inch. On this team we tear ourselves and everyone else around us to pieces for that inch. We claw with our fingernails for that inch. Because we know when we add up all those inches, that’s going to make the f’ing difference between winning and losing. Between living and dying".

| Saicoth a răspuns:

Monologul scriitorului din filmul "Calauza" (Stalker 1979).

"…O experienţă-n plus.
Experimente, fapte, adevăr de primă importanţă.
Nu există asemenea lucruri. În special, aici.
Toate astea sunt o invenţie idioată a cuiva.
Nu simţiţi asta?
Dar, voi, bineînţeles, că trebuie să descoperiţi a cui invenţie este.
Şi de ce.
Ce lucru bun va aduce descoperirea voastră?
Cine va avea conştiinţa încărcată din cauza asta? Eu?
Eu n-am conştiinţă. Eu am doar nervi.
Vreun nenorocit s-ar putea să mă critice, sunt afectat.
Altul s-ar putea să strige la mine, sunt, iarăşi, afectat.
Mi-aş putea pune inima şi sufletul în asta, or să-mi înhaţe şi inima şi sufletul.
Am vrut să-mi curăţ sufletul de murdărie, dar ei, tot, mi l-au înhăţat.
Toţi sunt aşa de culţi.
Toţi au deficienţe senzoriale.
Roiesc pe-aici ziarişti, editori, critici, unii dintre ei foarte mari.
Şi toţi ăştia cer: mai mult, mai mult!
Ce fel de scriitor mai sunt şi eu, dacă urăsc scrisul?
Dacă el e o veşnică tortură, o ocupaţie ruşinoasă, un soi de stoarcere a hemoroizilor.

Îmi plăcea să cred că vreunul ar putea deveni mai bun prin cărţile mele.
Nu, nimeni n-are nevoie de mine!
La două zile după moartea mea, îl vor înhăţa pe altul.
Voiam să-i schimb, dar ei m-au schimbat pe mine.
M-au recreat în propria lor viziune.

Viitorul nu e altceva decât o continuare a prezentului, în care schimbările apar, foarte neclar, departe, dincolo de orizont.
Acum, viitorul şi prezentul sunt tot una.
Sunt ei pregătiţi pentru viitor?
Nu vor să ştie de nimic! Tot ce ştiu e să apuce!"