| Aztekin_Vlad_Deniz_1991 a întrebat:

Pot grăbi uscarea culorile in ulei?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu este indicata uscarea prea rapida, fiindca se strica calitatea.
Se usca mai rapid daca pictura este tinuta la temperatura de 40-50 grade si aer in miscare.

| Tantica20 a răspuns:

Temperatura medie/peste medie si umiditatea scazuta din atmosfera pot accelera timpul de uscare, mai ales in cazul culorilor acrilice, acuarela, tempera sau gouache. In cazul acestora, apa continuta se evapora mult mai repede decat in conditii de temperatura si umiditate normale.